Център за напреднало лидерство

Търсене: Новини

Форум за „Бъдещето на потапящите технологии в образованието и обучението“ в УНСС - София

петък, 14 юни 2024 17:39

_c0e2b_poster_DigiHE4-1128x191.png

Центърът за напреднало лидерство, създаден към катедра „Индустриален бизнес“, организира научно-техническия форум „Дигитално висше образование 4.0“ на тема: „Бъдещето на потапящите технологии в образованието и обучението“. Форумът събра заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева, университетски преподаватели, представители на БАН, на различни изследователски центрове и ръководители и експерти от технологични компании.

_ce797_01.png_ce797_02.png_ce797_03.png

От името на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров зам.-ректорът по научноизследователската дейност доц. д-р Мария Воденичарова поздрави участниците. „Ние трябва да се адаптираме към поколението, което сега расте в социалните мрежи, да използваме водещи технологични методи в процеса на преподаването, за да имаме успеваемост. Сигурна съм, че съвременните иновативни методи за преподаване подпомагат по-бързото и по-лесното усвояване на знанията и уменията“, каза доц. д-р Мария Воденичарова.

 Наталия Митева, зам.-министър на МОН, доц. д-р Мария Воденичарова и доц. д-р Калоян Димитров

„Съвременният свят се променя много бързо. Само през последната една година с навлизането на изкуствения интелект се промениха всички елементи на традиционната образователна система. Нашата задача в Министерството на образованието и науката е да приобщим технологиите към педагогиката, към процеса на преподаване на знания и умения. Образованието и обучението не са задача само на МОН, това е една обща задача и на университетите, и на бизнеса, които трябва да подскажат как технологиите, които сега излизат, могат да направят процеса на учене по-добър и по-ефикасен“, каза Наталия Митева, зам.-министър на образованието и науката, която обясни, че към МОН е сформирана постоянна работна група от експерти на Министерството, от университетски преподаватели и хора от бизнеса, която работи върху визията за дигиталното образование и управлението на обучителните процеси.

_ce797_04.png_ce797_05.png_ce797_06.png

Доц. д-р Калоян Димитров, директор на Центъра за напреднало лидерство, поздрави стратегическите партньори ZenART VR и Ozone.bg, както и представителите на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, Института по интелектуална собственост и трансфер на технологии, Научноизследователския център за развитие на бизнес компетентности „Иновации и конкурентоспособност (u2b)“, Факултета по телекомуникации на ТУ – София,  VR Еxpress, VR Lab BG, VAR Lab – Sofia Tech Park, Incineration Productions JSC. 

_a4186_07.png_110f6_08.png_a4186_09.png

„Форумът, който събра представителите на български технологични компании, изследователски центрове и експерти,  ще се фокусира върху конвергенцията на Industry 4.0 и Education 4.0изразяваща се като трансформационен процес в нашия образователен сектор като „Висше образование 4.0“, каза доц. д-р Калоян Димитров, който беше и модератор на събитието. 

В първия панел („Силата на образователната дигитализация и трансформация“) презентациите застъпиха въздействието на виртуалната и разширената реалност върху образованието. Подробно се коментира ученето чрез игра, полезността на игровия принцип в педагогиката.

_a4186_VAR Lab - Sofia Tech Park (Златка Узунова, експерт).png_a4186_VR Lab BG (Момчил Алексиев, Founder).png

Златка УзуноваVAR Lab - Sofia Tech Park и Момчил АлексиевVR Lab BG

_ad328_Intertaxer (доц. д-р Зорница Йорданова, Innovation Management, Digitalization and Automation of Business Processes).png_ad328_ZenART VR (Моника Йосифова, Project Manager and Narrative Designer).png

доц. д-р Зорница Йорданова, Intertaxer и Моника Йосифова, ZenART VR

Във втория панел („Еволюцията на потапящата реалност и технологиите“) се представиха разработени и внедрени решения за виртуална реалност (VR), добавена реалност (AR), смесена реалност (MR), 360-градусови видеа/снимки и метавселената и как те помагат на образователните процеси.

_ad328_VR Еxpress (Илиян Райков, Co-Founder and CMO).png_ad328_Synergy simulation and training (Николай Томов, Owner and Managing Director).png

Илиян РайковVR Еxpress и Николай Томов, Synergy Simulation & Тraining

_5d326_Институт по механика на БАН (ИМех-БАН), направление Мехатроника (ас. инж. Павел Венев).png_5d326_Институт по интелектуална собствености и трансфер на технологии (Искрен Константинов, изследовател).png

ас. инж. Павел ВеневИМех-БАН и Искрен Константинов, ИИСТТ

Дискусията засегна разработването, прилагането и разпространението на виртуалната и разширената реалност, както и на свързаните с нея иновативни технологии.

Всички участници имаха възможността да опита от техниката и VR оборудването, което беше осигурено.

_5d326_DSC00206.png_5d326_DSC00242.png


Галерия снимки от Форум за „Бъдещето на потапящите технологии в образованието и обучението“ в УНСС ...